Počet výsledků: 14

Otevřít filtraci

Kožní adnexa (lat. adnexa cutis) jsou specializované struktury, které jsou součástí kožního systému. U člověka se mezi kožní adnexa řadí vlasy a chlupy (společně s vlasovými folikuly), nehty, mazové žlázy, potní žlázy, apokrinní žlázy a mléčné žlázy. Viz také kůže.

Děložní adnexa neboli děložní přívěsky (lat. adnexa uteri) je společné označení pro vaječníky, vejcovody a některé další struktury, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti dělohy.

Kožně-slizniční leishmanióza je jiný název pro mukokutánní leishmaniózu.

Kožní maz (lat. sebum cutaneum) je mastný a polotekutý výměšek (sekret) mazových žláz, jejichž vývody ústí do vlasových folikulů. Kožní maz je tvořen převážně směsí lipidů, ale obsahuje i keratin a zbytky rozpadajících se buněk. Funkcí kožního mazu je promašťovat a změkčovat pokožku, a tím předcházet jejímu nadměrnému vysychání a praskání. Viz také kůže, mazové žlázy.

Kožní mikrobiota (někdy též „kožní mikrobiom“) neboli kožní mikroflóra je souhrnné označení pro mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují na povrchu lidské kůže. Kožní mikrobiota je součástí lidské mikrobioty. Viz také kůže, mikrobiota, lidská mikrobiota.

Kožní systém je orgánový systém, který utváří vnější povrch těla, hlouběji uložené tkáně chrání před zraněním, zajišťuje produkci vitaminu D, umožňuje vnímání bolesti, tlaku apod. Kožní systém zahrnuje nejen samotnou kůži, ale i vše, co s ní bezprostředně souvisí (potní žlázy, mazové žlázy, vlasy a nehty). Viz také kůže, orgánový systém.

Kožní leishmanióza je nejčastější ze tří hlavních forem leishmaniózy, při níž leishmanie napadají a poškozují kůži. Jejími původci jsou Leishmania tropica, Leishmania major, Leishmania mexicana a Leishmania aethiopica. Neléčená kožní leishmanióza není smrtelná, poškozená kůže se hojí jizvou. Viz také kůže, leishmanióza.

Kožní léze je obecné označení pro téměř jakékoli poškození kůže či jinou změnu na kůži. Kožní léze mohou být způsobeny různými kožními onemocněními, ale také úrazy, působením fyzikálních faktorů (například horka či naopak chladu) apod. Viz také kůže, léze.

Kožní náplasťový test je jiný název pro epikutánní test. Viz také kůže.

Kožní testy při diagnostice alergií se rozdělují podle způsobu provedení na: prick test, škrábací test, epikutánní test, intradermální test. Viz také kůže, alergie.

Zobrazeno 1 až 10 z 14

Počet výsledků